Piragüisme als Jocs Olímpics d'estiu de 1968
Tipus | disciplina esportiva olímpica |
---|---|
Esport | piragüisme |
Part de | Jocs Olímpics d'Estiu de 1968 |
Format per | Piragüisme als Jocs Olímpics d'estiu de 1968 - C-1, 1.000 metres masculins Piragüisme als Jocs Olímpics d'estiu de 1968 - K-4 1.000 metres canoeing at the 1968 Summer Olympics – women's K-1 500 metres (en) canoeing at the 1968 Summer Olympics – men's K-2 1000 metres (en) canoeing at the 1968 Summer Olympics – men's C-2 1000 metres (en) canoeing at the 1968 Summer Olympics – men's K-1 1000 metres (en) canoeing at the 1968 Summer Olympics – women's K-2 500 metres (en) |
Localització i Dates | |
Localització | Ciutat de Mèxic (Mèxic) 19° 25′ 10″ N, 99° 08′ 44″ O / 19.4194°N,99.1456°O / 19.4194; -99.1456 |
Estat | Mèxic |
Data | 1968 |
← 1964 1972 → |
Als Jocs Olímpics d'Estiu de 1968 celebrats a Ciutat de Mèxic (Mèxic) es disputaren set proves de piragüisme, 5 en categoria masculina i 2 en categoria femenina. La competició es realitzà entre els dies 23 i 26 d'octubre de 1968 al Llac Xochimilco.
Participaren un total de 184 piragüistes, entre ells 155 homes i 29 dones, de 27 comitès nacionals diferents.
Resum de medalles
Categoria masculina
Prova | Or | Argent | Bronze |
C-1 1000 metres Detalls | Tibor Tatai | Detlef Lewe | Vitali Gàlkov |
C-2 1000 metres Detalls | Ivan Patzaichin Serghei Covaliov | Hongria Tamás Wichmann Gyula Petrikovics | Unió Soviètica Naüm Prókupets Mikhaïl Zamotin |
K-1 1000 metres Detalls | Mihály Hesz | Aleksandr Xaparenko | Erik Hansen |
K-2 1000 metres Detalls | Unió Soviètica Aleksandr Xaparenko Vladímir Morózov | Hongria Csaba Giczi István Timar | Àustria Gerhard Seibold Günther Pfaff |
K-4 1000 metres Detalls | Noruega Steinar Amundsen Tore Berger Egil Søby Jan Johansen | Romania Anton Calenic Haralambie Ivanov Dimitrie Ivanov Mihai Turcas | Hongria Csaba Giczi Imre Szöllösi István Timár István Csizmadia |
Categoria femenina
Prova | Or | Argent | Bronze |
K-1 500 metres Detalls | Liudmila Pinàieva | Renate Breuer | Viorica Dumitru |
K-2 500 metres Detalls | RFA Annemarie Zimmermann Roswitha Esser | Hongria Anna Pfeffer Katalin Rozsnyói | Unió Soviètica Liudmila Pinàieva Antonina Seredina |
Medalle r
Posició | País | Total | |||
---|---|---|---|---|---|
1 | Hongria | 2 | 3 | 1 | 6 |
2 | Unió Soviètica | 2 | 1 | 3 | 6 |
3 | RFA | 1 | 2 | 0 | 3 |
4 | Romania | 1 | 1 | 1 | 3 |
5 | Noruega | 1 | 0 | 0 | 1 |
6 | Àustria | 0 | 0 | 1 | 1 |
Dinamarca | 0 | 0 | 1 | 1 |
Enllaços externs
- (anglès) www.olympic.org - Cercador olímpic
- (anglès) www.sports-reference.com - Piragüisme 1968 Arxivat 2009-09-12 a Wayback Machine.