2022 UCI Track Cycling Nations Cup
Second edition of the UCI Track Cycling Nations Cup | |
Details | |
---|---|
Dates | 21 April – 10 July 2022 |
Location | United Kingdom Canada Colombia |
Races | 3 |
← 2021 2023 → |
The 2022 UCI Track Cycling Nations Cup (also known as the Tissot UCI Track Cycling Nations Cup for sponsorship reasons) was a multi-race tournament over a track cycling season. It was the second series of the UCI Track Cycling Nations Cup organised by the UCI.
Series
3 rounds were scheduled:[1]
Date | Location |
---|---|
21-24 April | Glasgow, United Kingdom |
12-15 May | Milton, Canada |
7-10 July | Cali, Colombia |
Standings
Men
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Women
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Overall team standings
Overall team standings are calculated based on total number of points gained by the team's riders in each event.[20]
Rank | Team | Total Points | |||
---|---|---|---|---|---|
1 | Italy | 11394 | 13680 | 10488 | 35562 |
2 | Colombia | 8161 | 5832 | 16908 | 30901 |
3 | Germany | 13045 | 15009 | 2240 | 30294 |
4 | China | 12065 | 16832. | 28897 | |
5 | Netherlands | 9528 | 9760 | 7440 | 26728 |
6 | Australia | 9385 | 14032 | 23417 | |
7 | Canada | 7088 | 13900 | 1937 | 22925 |
8 | Great Britain | 11484 | 9960 | 21444 | |
9 | France | 14796 | 4360.0 | 19156 | |
10 | United States | 3905 | 8401 | 6600 | 18906 |
Results
Men
Event | Winner | Second | Third |
---|---|---|---|
Great Britain, Glasgow | 21–24 April | |||
Sprint Details | Harrie Lavreysen (NED) 10.083/10.130 | Matthew Richardson (AUS) +0.100/+0.247 | Sébastien Vigier (FRA) no race |
Team Sprint Details | Australia Thomas Cornish Leigh Hoffman Matthew Richardson 42.532 | France 2 Florian Grengbo Rayan Helal Sébastien Vigier 42.673 | Netherlands Harrie Lavreysen Roy van den Berg Tijmen van Loon Sam Ligtlee 43.343 |
Individual Pursuit Details | Corentin Ermenault (FRA) 4:05.644 | Nicolas Heinrich (GER) 4:09.371 | Charlie Tanfield (GBR) 4:09.209 |
Team Pursuit Details | France 1 Benjamin Thomas Thomas Denis Corentin Ermenault Eddy le Huitouze 3:50.267 | Great Britain 1 Ethan Vernon Oliver Wood Rhys Britton Charlie Tanfield 3:51.638 | Denmark Tobias Hansen Rasmus Pedersen Carl-Frederik Bévort Robin Skivild 3:50.986 |
1 km Time Trial Details | Cristian Ortega (COL) 1:00.325 | Melvin Landerneau (FRA) 1:00.700 | Alejandro Martínez (ESP) 1:00.832 |
Keirin Details | Harrie Lavreysen (NED) | Kevin Quintero (COL) | Matthew Richardson (AUS) |
Omnium Details | Oliver Wood (GBR) (Team Inspired) 145 pts. | Sebastián Mora (ESP) 134 pts. | Fabio Van den Bossche (BEL) 110 pts. |
Elimination Race Details | Elia Viviani (ITA) | Yoeri Havik (NED) (BEAT Cycling) | Tim Torn Teutenberg (GER) |
Madison Details | France Thomas Boudat Benjamin Thomas 66 pts. | Japan Shunsuke Imamura Kazushige Kuboki 63 pts. | Italy Michele Scartezzini Simone Consonni 49 pts. |
Canada, Milton | 12–15 May | |||
Sprint Details | Matthew Richardson (AUS) 9.956/9.945 | Jeffrey Hoogland (NED) +0.206/+5.249 | Jack Carlin (GBR) (Team Inspired) 10.285/10.315 |
Team Sprint Details | Netherlands Jeffrey Hoogland Sam Ligtlee Roy van den Berg Tijmen van Loon 43.309 | China A Liu Qi Luo Yongjia Zhou Yu 43.401 | Germany Stefan Bötticher Marc Jurczyk Paul Schippert 43.996 |
Individual Pursuit Details | Nicolas Heinrich (GER) 4:07.691 | Tobias Buck-Gramcko (GER) 4:09.266 | James Moriarty (AUS) 4:14.177 |
Team Pursuit Details | Australia Graeme Frislie James Moriarty Josh Duffy Conor Leahy 3:56.042 | Italy Davide Plebani Carloalberto Giordani Stefano Moro Mattia Pinazzi Davide Boscaro OVL | Germany Tobias Buck-Gramcko Nicolas Heinrich Leon Rohde Domenic Weinstein Theo Reinhardt 3:53.818 |
1 km Time Trial Details | Xue Chenxi (CHN) 1:00.754 | Nick Kergozou (NZL) 1:01.013 | Santiago Ramírez (COL) 1:01.105 |
Keirin Details | Kevin Quintero (COL) | Matthew Richardson (AUS) | Stefan Bötticher (GER) |
Omnium Details | Ethan Hayter (GBR) 163 pts. | Gavin Hoover (USA) 128 pts. | Jan-Willem van Schip (NED) 125 pts. |
Elimination Race Details | Jules Hesters (BEL) | Yoeri Havik (NED) | Gavin Hoover (USA) |
Madison Details | Netherlands Yoeri Havik Jan-Willem van Schip 74 pts. | Great Britain Ethan Hayter Rhys Britton 66 pts. | Germany Theo Reinhardt Tim Torn Teutenberg 47 pts. |
Scratch Details | Rhys Britton (GBR) | Erik Martorell (ESP) | Mattia Pinazzi (ITA) |
Colombia, Cali | 7–10 July | |||
Sprint Details | Nicholas Paul (TTO) 9.802/9.814 | Harrie Lavreysen (NED) +0.113/+0.012 | Jeffrey Hoogland (NED) 10.245/10.780 |
Team Sprint Details | China Lu Jiachen Xue Chenxi Zhou Yu 43.471 | Colombia A Cristian Ortega Kevin Quintero Santiago Ramírez 44.422 | Colombia B Carlos Echeverri Rubén Murillo Juan Ochoa 44.249 |
Individual Pursuit Details | Jonathan Milan (ITA) 4:05.373 | Davide Plebani (ITA) OVL | Cheng Tingzhuang (CHN) 4:18.932 |
Team Pursuit Details | Italy Francesco Lamon Michele Scartezzini Liam Bertazzo Jonathan Milan Davide Plebani 3:55.081 | China Yang Yang Jiang Zhihui Qiu Zhentao Sun Haijiao Zhang Haiao 3:57.810 | Colombia A Juan Esteban Arango Jordan Parra Bryan Gómez Brayan Sánchez |
1 km Time Trial Details | Maximilian Dornbach (GER) 59.414 | Santiago Ramírez (COL) 59.581 | Melvin Landerneau (FRA) 59.995 |
Keirin Details | Nicholas Paul (TTO) | Jai Angsuthasawit (THA) | Sam Dakin (NZL) |
Omnium Details | Matteo Donega (ITA) 116 pts. | Bernard Benyamin van Aert (INA) 114 pts. | Juan Esteban Arango (COL) 113 pts. |
Elimination Race Details | Akil Campbell (TTO) | Michele Scartezzini (ITA) | Jordan Parra (COL) |
Madison Details | Italy Francesco Lamon Michele Scartezzini 106 pts. | Mexico Ricardo Pena Jorge Peyrot 72 pts. | Colombia Juan Esteban Arango Jordan Parra 42 pts. |
Women
Event | Winner | Second | Third |
---|---|---|---|
Great Britain, Glasgow | 21–24 April | |||
Sprint Details | Kelsey Mitchell (CAN) 10.873/10.955 | Laurine van Riessen (NED) (BEAT Cycling) +0.235/+0.134 | Martha Bayona (COL) 11.383/11.229 |
Team Sprint Details | Netherlands Kyra Lamberink Steffie van der Peet Hetty van de Wouw Laurine van Riessen 47.461 | Canada Lauriane Genest Kelsey Mitchell Sarah Orban 47.820 | Wales Rhian Edmunds Emma Finucane Lowri Thomas 47.813 |
Individual Pursuit Details | Mieke Kröger (GER) 3:25.354 | Franziska Brauße (GER) 3:25.471 | Josie Knight (GBR) 3:27.561 |
Team Pursuit Details | Germany Franziska Brauße Lisa Klein Mieke Kröger Laura Süßemilch 4:13.421 | Great Britain 1 Katie Archibald Neah Evans Laura Kenny Josie Knight Megan Barker 4:18.908 | Italy Elisa Balsamo Rachele Barbieri Martina Alzini Vittoria Guazzini Chiara Consonni 4:14.423 |
500 m Time Trial Details | Martha Bayona (COL) 33.473 | Miriam Vece (ITA) 33.851 | Kyra Lamberink (NED) 33.873 |
Keirin Details | Mathilde Gros (FRA) | Martha Bayona (COL) | Lauriane Genest (CAN) |
Omnium Details | Yumi Kajihara (JPN) 101 pts. | Maike van der Duin (NED) 99 pts. | Lotte Kopecky (BEL) 97 pts. |
Elimination Race Details | Yumi Kajihara (JPN) | Valentine Fortin (FRA) | Ally Wollaston (NZL) |
Madison Details | France Marion Borras Valentine Fortin 33 pts. | Italy Elisa Balsamo Vittoria Guazzini 23 pts. | Denmark Amalie Dideriksen Julie Leth 18 pts. |
Canada, Milton | 12–15 May | |||
Sprint Details | Emma Hinze (GER) 11.021/11.132 | Kelsey Mitchell (CAN) +0.019/+0.008 | Martha Bayona (COL) 11.084/11.137 |
Team Sprint Details | Germany Lea Friedrich Pauline Grabosch Emma Hinze 46.807 | Netherlands Kyra Lamberink Hetty van de Wouw Laurine van Riessen Steffie van der Peet 47.421 | Canada Lauriane Genest Kelsey Mitchell Sarah Orban Jackie Boyle 47.817 |
Individual Pursuit Details | Maeve Plouffe (AUS) 3:29.324 | Vittoria Bussi (ITA) 3:32.210 | Silvia Zanardi (ITA) 3:31.924 |
Team Pursuit Details | Italy Elisa Balsamo Silvia Zanardi Chiara Consonni Martina Fidanza Barbara Guarischi 4:17.522 | Australia Sophie Edwards Alyssa Polites Chloe Moran Maeve Plouffe Amber Pate 4:21.126 | United States Jennifer Valente Lily Williams Megan Jastrab Shayna Powless 4:21.169 |
500 m Time Trial Details | Kristina Clonan (AUS) 32.987 | Pauline Grabosch (GER) 33.460 | Miriam Vece (ITA) 33.688 |
Keirin Details | Kelsey Mitchell (CAN) | Mina Sato (JPN) (Team Rakuten K Dreams) | Lauriane Genest (CAN) |
Omnium Details | Elisa Balsamo (ITA) 117 pts. | Jennifer Valente (USA) 110 pts. | Alexandra Manly (AUS) 104 pts. |
Elimination Race Details | Jennifer Valente (USA) | Silvia Zanardi (ITA) | Sophie Lewis (GBR) |
Madison Details | Italy Elisa Balsamo Chiara Consonni 54 pts. | Australia Alexandra Manly Chloe Moran 45 pts. | Ireland Mia Griffin Alice Sharpe 29 pts. |
Scratch Details | Martina Fidanza (ITA) | Lonneke Uneken (NED) | Lily Williams (USA) |
Colombia, Cali | 7–10 July | |||
Sprint Details | Mathilde Gros (FRA) +0.108/11.229/11.428 | Martha Bayona (COL) 11.021/+0.001/+0.191 | Ellesse Andrews (NZL) 11.101/11.181 |
Team Sprint Details | China Guo Yufang Yuan Liying Zhang Linyin 47.144 | Netherlands Shanne Braspennincx Hetty van de Wouw Laurine van Riessen 47.265 | France Mathilde Gros Marie Kouame Julie Michaux 47.593 |
Individual Pursuit Details | Letizia Paternoster (ITA) 3:25.310 | Samantha Donnelly (NZL) 3:33.456 | Wang Susu (CHN) 3:33.895 |
Team Pursuit Details | China Huang Zhilin Wang Susu Wang Xiaoyue Zhang Hongjie Liu Jiali 4:22.516 | New Zealand Michaela Drummond Ella Wyllie Samantha Donnelly Emily Shearman Prudence Fowler 4:24.616 | Colombia Mariana Herrera Sérika Gulumá Jennifer Sanchez Camila Valbuena |
500 m Time Trial Details | Martha Bayona (COL) 32.952 | Guo Yufang (CHN) (Henan Bodywrap Cycling Team) 32.957 | Yuan Liying (CHN) 33.539 |
Keirin Details | Martha Bayona (COL) | Ellesse Andrews (NZL) | Shanne Braspennincx (NED) |
Omnium Details | Jennifer Valente (USA) 137 pts. | Victoria Velasco (MEX) 117 pts. | Liu Jiali (CHN) 111 pts. |
Elimination Race Details | Jennifer Valente (USA) | Letizia Paternoster (ITA) | Yareli Acevedo (MEX) |
Madison Details | United States Colleen Gulick Jennifer Valente 48 pts. | Italy Francesca Selva Letizia Paternoster 35 pts. | New Zealand Michaela Drummond Ella Wyllie 29 pts. |
Medal table
Rank | Team | Gold | Silver | Bronze | Total |
---|---|---|---|---|---|
1 | Italy | 10 | 9 | 5 | 24 |
2 | Germany | 6 | 4 | 5 | 15 |
3 | France | 6 | 3 | 3 | 12 |
4 | Netherlands | 5 | 7 | 5 | 17 |
5 | Colombia | 5 | 5 | 9 | 19 |
6 | Australia | 5 | 4 | 3 | 12 |
7 | China | 4 | 2 | 4 | 10 |
8 | United States | 4 | 2 | 3 | 9 |
9 | Trinidad and Tobago | 3 | 0 | 0 | 3 |
10 | Great Britain | 2 | 3 | 3 | 8 |
11 | Canada | 2 | 2 | 3 | 7 |
12 | Japan | 2 | 1 | 0 | 3 |
13 | Belgium | 1 | 0 | 2 | 3 |
14 | Team Inspired | 1 | 0 | 1 | 2 |
15 | New Zealand | 0 | 4 | 4 | 8 |
16 | Mexico | 0 | 2 | 1 | 3 |
Spain | 0 | 2 | 1 | 3 | |
18 | BEAT Cycling | 0 | 2 | 0 | 2 |
19 | Henan Bodywrap Cycling Team | 0 | 1 | 0 | 1 |
Indonesia | 0 | 1 | 0 | 1 | |
Team Rakuten K Dreams | 0 | 1 | 0 | 1 | |
Thailand | 0 | 1 | 0 | 1 | |
23 | Denmark | 0 | 0 | 2 | 2 |
24 | Ireland | 0 | 0 | 1 | 1 |
Wales | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Totals (25 entries) | 56 | 56 | 56 | 168 |
References
- ^ "Tissot UCI Track Cycling Nations Cup". UCI. Retrieved 22 April 2022.
- ^ Men's Sprint standings
- ^ Men's Team Sprint standings
- ^ Men's Individual Pursuit standings
- ^ Men's Team Pursuit standings
- ^ Men's Time Trial standings
- ^ Men's Keirin standings
- ^ Men's Omnium standings
- ^ Men's Elimination standings
- ^ Men's Madison standings
- ^ Women's Sprint standings
- ^ Women's Team Sprint standings
- ^ Women's Individual Pursuit standings
- ^ Women's Team Pursuit standings
- ^ Women's Time Trial standings
- ^ Women's Keirin standings
- ^ Women's Omnium standings
- ^ Women's Elimination standings
- ^ Women's Madison standings
- ^ Nations Cup Standings
"2022 UCI Track Cycling Nations Cup 3 Rounds Standings (PDF)". TISSOT Timing. Archived from the original on 8 May 2023.
"2022 UCI Track Cycling Nations Cup - Glasgow (PDF)". TISSOT Timing. Archived from the original on 8 May 2023.
"2022 UCI Track Cycling Nations Cup - Milton (PDF)". TISSOT Timing. Archived from the original on 8 May 2023.
"2022 UCI Track Cycling Nations Cup - Cali (PDF)". TISSOT Timing. Archived from the original on 8 May 2023.