Hiihdon maailmanmestaruuskilpailut 2023
Hiihdon maailmanmestaruuskilpailut 2023 | |
---|---|
FIS Nordic World Ski Championships 2023 | |
Päivämäärä | 21. helmikuuta – 5. maaliskuuta 2023 |
Paikkakunta | Planica |
Järjestäjä | FIS |
Infobox OK |
Vuoden 2023 pohjoismaisten hiihtolajien maailmanmestaruuskilpailut järjestettiin 21. helmikuuta – 5. maaliskuuta 2023 Planicassa, Sloveniassa.[1]
Aikataulu
|
|
|
Maastohiihto
Miehet
Sprintti (p)
Sija | Maa | Kilpailija | Aika |
---|---|---|---|
1 | Johannes Høsflot Klæbo | 2.56,07 | |
2 | Pål Golberg | 2.58,29 | |
3 | Jules Chappaz | 2.58,31 | |
4 | Michal Novák | 3.01,97 | |
5 | Calle Halfvarsson | 3.07,71 | |
6 | Lucas Chanavat | 3.28,34 |
Päivämäärä: 23. helmikuuta
Tulokset
Parisprintti (v)
Sija | Maa | Kilpailijat | Aika |
---|---|---|---|
1 | Pål Golberg Johannes Høsflot Klæbo | 17.28,1 | |
2 | Francesco de Fabiani Federico Pellegrino | 17.30,6 | |
3 | Renaud Jay Richard Jouve | 17.44,6 | |
4 | Antoine Cyr Graham Ritchie | 17.51,0 | |
5 | Calle Halfvarsson Edvin Anger | 17.57,7 | |
6 | James Clugnet Andrew Young | 18.00,6 |
Päivämäärä: 24. helmikuuta
Tulokset
15 km (v)
Sija | Maa | Kilpailija | Aika |
---|---|---|---|
1 | Simen Hegstad Krüger | 32.17,4 | |
2 | Harald Østberg Amundsen | 32.22,7 | |
3 | Hans Christer Holund | 32.42,0 | |
4 | Johannes Høsflot Klæbo | 32.42,9 | |
5 | William Poromaa | 33.06,3 | |
6 | Sjur Røthe | 33.10,2 |
Päivämäärä: 1. maaliskuuta
Tulokset
15 km (p) + 15 km (v) yhdistelmäkilpailu
Sija | Maa | Kilpailija | Aika |
---|---|---|---|
1 | Simen Hegstad Krüger | 1.09.40,3 | |
2 | Johannes Høsflot Klæbo | 1.09.52,5 | |
3 | Sjur Røthe | 1.09.54,4 | |
4 | Pål Golberg | 1.10.26,2 | |
5 | William Poromaa | 1.10.26,7 | |
6 | Calle Halfvarsson | 1.10.54,5 |
Päivämäärä: 24. helmikuuta
Tulokset
50 km (p) yhteislähtö
Sija | Maa | Kilpailija | Aika |
---|---|---|---|
1 | Pål Golberg | 2.01.30,2 | |
2 | Johannes Høsflot Klæbo | 2.01.31,2 | |
3 | William Poromaa | 2.01.31,4 | |
4 | Calle Halfvarsson | 2.01.31,8 | |
5 | Martin Løwstrøm Nyenget | 2.01.36,4 | |
6 | Iivo Niskanen | 2.01.39,6 |
Päivämäärä: 5. maaliskuuta
Tulokset
4 × 10 km viesti
Sija | Maa | Kilpailijat | Aika |
---|---|---|---|
1 | Hans Christer Holund Pål Golberg Simen Hegstad Krüger Johannes Høsflot Klæbo | 1.32.54,7 | |
2 | Ristomatti Hakola Iivo Niskanen Perttu Hyvärinen Niko Anttola | 1.33.41,6 | |
3 | Albert Kuchler Janosch Brugger Jonas Dobler Friedrich Moch | 1.33.54,5 | |
4 | Richard Jouve Hugo Lapalus Clément Parisse Jules Lapierre | 1.33.55,2 | |
5 | Xavier McKeever Antoine Cyr Graham Ritchie Oliver Leveille | 1.34.17,2 | |
6 | Johan Häggström Jens Burman William Poromaa Calle Halfvarsson | 1.34.31,4 |
Päivämäärä: 3. maaliskuuta
Tulokset
Naiset
Sprintti (p)
Sija | Maa | Kilpailija | Aika |
---|---|---|---|
1 | Jonna Sundling | 3.21,6 | |
2 | Emma Ribom | 3.22,5 | |
3 | Maja Dahlqvist | 3.26,1 | |
4 | Linn Svahn | 3.29,7 | |
5 | Kristine Stavås Skistad | 3.32,6 | |
6 | Tiril Udnes Weng | 3.49,0 |
Päivämäärä: 23. helmikuuta
Tulokset
Parisprintti (v)
Sija | Maa | Kilpailijat | Aika |
---|---|---|---|
1 | Emma Ribom Jonna Sundling | 19.40,7 | |
2 | Anne Kjersti Kalvå Tiril Udnes Weng | 19.43,1 | |
3 | Jessie Diggins Julia Kern | 19.46,0 | |
4 | Laura Gimmler Victoria Carl | 20.03,6 | |
5 | Anja Weber Nadine Fähndrich | 20.17,4 | |
6 | Jasmi Joensuu Krista Pärmäkoski | 20.18,6 |
Päivämäärä: 26. helmikuuta
Tulokset
10 km (v)
Sija | Maa | Kilpailija | Aika |
---|---|---|---|
1 | Jessie Diggins | 23.40,8 | |
2 | Frida Karlsson | 23.54,8 | |
3 | Ebba Andersson | 24.00,3 | |
4 | Anne Kjersti Kalvå | 24.15,9 | |
5 | Ingvild Flugstad Østberg | 24.27,4 | |
6 | Francesca Franchi | 24.32,0 |
Päivämäärä: 28. helmikuuta
Tulokset
7,5 km (p) + 7,5 km (v) yhdistelmäkilpailu
Sija | Maa | Kilpailija | Aika |
---|---|---|---|
1 | Ebba Andersson | 38.11,8 | |
2 | Frida Karlsson | 38.33,8 | |
3 | Astrid Øyre Slind | 38.59,8 | |
4 | Katharina Hennig | 39.05,1 | |
5 | Kerttu Niskanen | 39.08,1 | |
6 | Krista Pärmäkoski | 39.33,9 |
Päivämäärä: 25. helmikuuta
Tulokset
30 km (p) yhteislähtö
Sija | Maa | Kilpailija | Aika |
---|---|---|---|
1 | Ebba Andersson | 1.22.18,0 | |
2 | Anne Kjersti Kalvå | 1.23.11,0 | |
3 | Frida Karlsson | 1.23.12,2 | |
4 | Linn Svahn | 1.23.15,7 | |
5 | Rosie Brennan | 1.23.25,8 | |
6 | Kerttu Niskanen | 1.23.26,2 |
Päivämäärä: 4. maaliskuuta
Tulokset
4 × 5 km viesti
Sija | Maa | Kilpailijat | Aika |
---|---|---|---|
1 | Tiril Udnes Weng Astrid Øyre Slind Ingvild Flugstad Østberg Anne Kjersti Kalvå | 50.33,3 | |
2 | Laura Gimmler Katharina Hennig Pia Fink Victoria Carl | 50.53,8 | |
3 | Emma Ribom Ebba Andersson Frida Karlsson Maja Dahlqvist | 51.02,0 | |
4 | Johanna Matintalo Kerttu Niskanen Eveliina Piippo Krista Pärmäkoski | 51.03,8 | |
5 | Hailey Swirbul Rosie Brennan Jessie Diggins Julia Kern | 52.07,9 | |
6 | Juliette Ducordeau Delphine Claudel Flora Dolci Lena Quintin | 53.02,9 |
Päivämäärä: 2. maaliskuuta
Tulokset
Yhdistetty
Miehet
Normaalimäki (HS 100) + 10 km
Sija | Maa | Kilpailija | Aika |
---|---|---|---|
1 | Jarl Magnus Riiber | 24.36,3 | |
2 | Julian Schmid | 24.55,7 | |
3 | Franz-Josef Rehrl | 24.57,3 | |
4 | Vinzenz Geiger | 25.18,7 | |
5 | Manuel Faißt | 25.19,4 | |
6 | Kristjan Ilves | 25.22,4 |
Päivämäärä: 25. helmikuuta
Tulokset
Suurmäki (HS 138) + 10 km
Sija | Maa | Kilpailija | Aika |
---|---|---|---|
1 | Jarl Magnus Riiber | 23.42,6 | |
2 | Jens Lurås Oftebro | 24.44,0 | |
3 | Johannes Lamparter | 24.47,3 | |
4 | Kristjan Ilves | 24.50,6 | |
5 | Stefan Rettenegger | 24.51,8 | |
6 | Julian Schmid | 25.13,6 |
Päivämäärä: 4. maaliskuuta
Tulokset
Joukkuekilpailu (suurmäki HS 138 + 4 × 5 km)
Sija | Maa | Kilpailijat | Aika |
---|---|---|---|
1 | Espen Andersen Jens Lurås Oftebro Jørgen Graabak Jarl Magnus Riiber | 47.20,4 | |
2 | Eric Frenzel Vinzenz Geiger Johannes Rydzek Julian Schmid | 47.29,4 | |
3 | Martin Fritz Lukas Greiderer Stefan Rettenegger Johannes Lamparter | 47.29,7 | |
4 | Matteo Baud Antoine Gérard Laurent Muhlethaler Marco Heinis | 47.53,6 | |
5 | Ilkka Herola Arttu Mäkiaho Otto Niittykoski Eero Hirvonen | 49.21,3 | |
6 | Samuel Costa Aaron Kostner Iacopo Bortolas Raffaele Buzzi | 49.50,9 |
Päivämäärä: 1. maaliskuuta
Tulokset
Naiset
Normaalimäki (HS 100) + 5 km
Sija | Maa | Kilpailija | Aika |
---|---|---|---|
1 | Gyda Westvold Hansen | 14.27,1 | |
2 | Nathalie Armbruster | 14.38,6 | |
3 | Haruka Kasai | 14.42,8 | |
4 | Ida Marie Hagen | 14.56,8 | |
5 | Yuna Kasai | 15.18,8 | |
6 | Annika Sieff | 15.19,4 |
Päivämäärä: 24. helmikuuta
Tulokset
Sekajoukkueet
Joukkuekilpailu (normaalimäki (HS 100) + 2 × 2,5 / 2 × 5 km)
Sija | Maa | Kilpailijat | Aika |
---|---|---|---|
1 | Jens Lurås Oftebro Ida Marie Hagen Gyda Westvold Hansen Jarl Magnus Riiber | 37.38,2 | |
2 | Vinzenz Geiger Jenny Nowak Nathalie Armbruster Julian Schmid | 38.26,0 | |
3 | Stefan Rettenegger Annalena Slamik Lisa Hirner Johannes Lamparter | 38.38,2 | |
4 | Aaron Kostner Annika Sieff Veronica Gianmoena Samuel Costa | 39.31,7 | |
5 | Ryōta Yamamoto Yuna Kasai Haruka Kasai Akito Watabe | 39.40,7 | |
6 | Eero Hirvonen Minja Korhonen Alva Thors Ilkka Herola | 41.10,3 |
Päivämäärä: 26. helmikuuta
Tulokset
Mäkihyppy
Miehet
Normaalimäki (HS 100)
Sija | Maa | Kilpailija | Pisteet |
---|---|---|---|
1 | Piotr Żyła | 261,8 | |
2 | Andreas Wellinger | 259,2 | |
3 | Karl Geiger | 257,7 | |
4 | Stefan Kraft | 257,3 | |
5 | Dawid Kubacki | 256,9 | |
6 | Kamil Stoch | 256,3 |
Päivämäärä: 25. helmikuuta
Tulokset
Suurmäki (HS 138)
Sija | Maa | Kilpailija | Pisteet |
---|---|---|---|
1 | Timi Zajc | 287,5 | |
2 | Ryōyū Kobayashi | 276,8 | |
3 | Dawid Kubacki | 276,2 | |
4 | Kamil Stoch | 272,1 | |
5 | Markus Eisenbichler | 271,4 | |
6 | Stefan Kraft | 270,9 |
Päivämäärä: 3. maaliskuuta
Tulokset
Joukkuemäki (HS 138)
Sija | Maa | Kilpailijat | Pisteet |
---|---|---|---|
1 | Lovro Kos Žiga Jelar Timi Zajc Anže Lanišek | 1178,9 | |
2 | Johann André Forfang Kristoffer Eriksen Sundal Marius Lindvik Halvor Egner Granerud | 1166,0 | |
3 | Daniel Tschofenig Michael Hayböck Jan Hörl Stefan Kraft | 1139,4 | |
4 | Piotr Żyła Aleksander Zniszczoł Kamil Stoch Dawid Kubacki | 1129,1 | |
5 | Markus Eisenbichler Constantin Schmid Andreas Wellinger Karl Geiger | 1127,7 | |
6 | Gregor Deschwanden Killian Peier Remo Inhof Simon Ammann | 1012,2 |
Päivämäärä: 4. maaliskuuta
Tulokset
Naiset
Normaalimäki (HS 100)
Sija | Maa | Kilpailija | Pisteet |
---|---|---|---|
1 | Katharina Althaus | 249,1 | |
2 | Eva Pinkelnig | 246,9 | |
3 | Anna Odine Strøm | 246,0 | |
4 | Selina Freitag | 240,6 | |
5 | Thea Minyan Bjørseth | 238,3 | |
6 | Yūki Itō | 229,3 |
Päivämäärä: 23. helmikuuta
Tulokset
Suurmäki (HS 138)
Sija | Maa | Kilpailija | Pisteet |
---|---|---|---|
1 | Alexandria Loutitt | 264,4 | |
2 | Maren Lundby | 254,0 | |
3 | Katharina Althaus | 245,9 | |
4 | Nozomi Maruyama | 242,9 | |
5 | Anna Odine Strøm | 240,9 | |
6 | Eva Pinkelnig | 237,9 |
Päivämäärä: 1. maaliskuuta
Tulokset
Joukkuemäki (HS 100)
Sija | Maa | Kilpailija | Pisteet |
---|---|---|---|
1 | Anna Rupprecht Luisa Görlich Selina Freitag Katharina Althaus | 843,8 | |
2 | Chiara Kreuzer Julia Mühlbacher Jacqueline Seifriedsberger Eva Pinkelnig | 831,1 | |
3 | Maren Lundby Eirin Maria Kvandal Thea Minyan Bjørseth Anna Odine Strøm | 828,6 | |
4 | Maja Vtič Ema Klinec Nika Prevc Nika Križnar | 819,1 | |
5 | Nozomi Maruyama Yūka Setō Ringo Miyajima Yūki Itō | 804,2 | |
6 | Natalie Eilers Abigail Strate Nicole Maurer Alexandria Loutitt | 705,2 |
Päivämäärä: 25. helmikuuta
Tulokset
Sekajoukkueet
Joukkuemäki (HS 100)
Sija | Maa | Kilpailijat | Pisteet |
---|---|---|---|
1 | Selina Freitag Karl Geiger Katharina Althaus Andreas Wellinger | 1017,4 | |
2 | Anna Odine Strøm Johann André Forfang Thea Minyan Bjørseth Halvor Egner Granerud | 1004,5 | |
3 | Nika Križnar Timi Zajc Ema Klinec Anže Lanišek | 1000,4 | |
4 | Chiara Kreuzer Jan Hörl Eva Pinkelnig Stefan Kraft | 987,5 | |
5 | Nozomi Maruyama Naoki Nakamura Yūki Itō Ryōyū Kobayashi | 944,9 | |
6 | Jenny Rautionaho Antti Aalto Julia Kykkänen Niko Kytösaho | 885,5 |
Päivämäärä: 26. helmikuuta
Tulokset
Mitalitaulukko
Isäntämaa
Sija | Maa | Kultaa | Hopeaa | Pronssia | Yhteensä |
---|---|---|---|---|---|
1 | Norja | 12 | 10 | 5 | 27 |
2 | Ruotsi | 4 | 3 | 5 | 12 |
3 | Saksa | 3 | 6 | 3 | 12 |
4 | Slovenia | 2 | 0 | 1 | 3 |
5 | Puola | 1 | 0 | 1 | 2 |
Yhdysvallat | 1 | 0 | 1 | 2 | |
7 | Kanada | 1 | 0 | 0 | 1 |
8 | Itävalta | 0 | 2 | 5 | 7 |
9 | Japani | 0 | 1 | 1 | 2 |
10 | Italia | 0 | 1 | 0 | 1 |
Suomi | 0 | 1 | 0 | 1 | |
12 | Ranska | 0 | 0 | 2 | 2 |
Yhteensä | 24 | 24 | 24 | 72 |
Lähteet
- ↑ PLANICA 2023 FIS NORDIC WORLD SKI CHAMPIONSHIPS planica2023.si. Viitattu 17.12.2022. (englanniksi)
Aiheesta muualla
- Kuvia tai muita tiedostoja aiheesta Hiihdon maailmanmestaruuskilpailut 2023 Wikimedia Commonsissa
|
|