Wereldkampioenschappen zwemmen 1973
De eerste wereldkampioenschappen zwemmen vonden plaats van 31 augustus tot 9 september 1973 in Belgrado. Er werden 18 wereldrecords en 21 Europese records gezwommen.
Vooral de successen van de Oost-Duitse zwemmers en zwemsters vielen op. Ze wonnen meer wedstrijden dan de Amerikaanse, en vaak met "onwaarschijnlijke tijden".[1] Daarbij werden toen ook al vraagtekens geplaatst. "Wat denkt men echter als een Italiaanse dokter van oordeel is, dat de spiervorming van [de 14-jarige] Kornelia Ender niet vrouwelijk is en de spiervorming bij de andere meisjes bovenmatig", schreef het Leidsch Dagblad. "Dan valt het woord anabolica. Een vage beschuldiging, die niet - zeker vooralsnog niet - waar kan worden gemaakt."[2] (de ware omvang van het nationale dopingprogramma van de Oost-Duitse sport zou pas na de Duitse hereniging aan het licht komen). Enith Brigitha bezorgde Nederland twee medailles.
Mannen
Vrije slag
100 m vrije slag
Plaats | Land | Atleet | Tijd |
---|---|---|---|
1 | USA | Jim Montgomery | 51,70 |
2 | FRA | Michel Rousseau | 52,08 |
3 | AUS | Mike Wenden | 52,22 |
200 m Vrije slag
Plaats | Land | Atleet | Tijd |
---|---|---|---|
1 | USA | Jim Montgomery | 1.53,02 |
2 | USA | Kurt Krumpholz | 1.53,61 |
3 | GDR | Roger Pyttel | 1.53,97 |
400 m Vrije slag
Plaats | Land | Atleet | Tijd |
---|---|---|---|
1 | USA | Rick DeMont | 3.58,18 [WR] |
2 | AUS | Bradford Cooper | 3.58,70 |
3 | SWE | Bengt Gingsjö | 4.01,27 |
1500 m Vrije slag
Plaats | Land | Atleet | Tijd |
---|---|---|---|
1 | AUS | Stephen Holland | 15.31,85 [WR] |
2 | USA | Rick DeMont | 15.35,44 |
3 | AUS | Bradford Cooper | 15.45,04 |
Holland en DeMont waren zodanig geconcentreerd op hun duel dat ze na de 1500 meter nog twee banen verder streden, vooraleer ze doorhadden dat de wedstrijd erop zat.
Vlinderslag
100 m Vlinderslag
Plaats | Land | Atleet | Tijd |
---|---|---|---|
1 | CAN | Bruce Robertson | 55,69 |
2 | USA | Joe Bottom | 56,37 |
3 | USA | Robin Backhaus | 56,42 |
200 m Vlinderslag
Plaats | Land | Atleet | Tijd |
---|---|---|---|
1 | USA | Robin Backhaus | 2.03,32 |
2 | USA | Steven Gregg | 2.03,58 |
3 | GDR | Hartmut Flöckner | 2.03,84 |
Rugslag
100 m rugslag
Plaats | Land | Atleet | Tijd |
---|---|---|---|
1 | GDR | Roland Matthes | 57,47 |
2 | USA | Mike Stamm | 58,77 |
3 | GDR | Lutz Wanja | 59,08 |
200 m Rugslag
Plaats | Land | Atleet | Tijd |
---|---|---|---|
1 | GDR | Roland Matthes | 2.01,87 [WR] |
2 | HUN | Zoltán Verrasztó | 2.05,89 |
3 | USA | John Naber | 2.06,91 |
Schoolslag
100 m Schoolslag
Plaats | Land | Atleet | Tijd |
---|---|---|---|
1 | USA | John Hencken | 1.04,02 [WR] |
2 | URS | Mihail Krioekin | 1.04,61 [ER] |
3 | JPN | Nobutaka Taguchi | 1.05,61 |
200 m Schoolslag
Plaats | Land | Atleet | Tijd |
---|---|---|---|
1 | GBR | David Wilkie | 2.19,28 [WR] |
2 | USA | John Hencken | 2.19,95 |
3 | JPN | Nobutaka Taguchi | 2.23,11 |
Wisselslag
200 m Wisselslag
Plaats | Land | Atleet | Tijd |
---|---|---|---|
1 | SWE | Gunnar Larsson | 2.08,36 |
2 | USA | Stan Carper | 2.08,43 |
3 | GBR | David Wilkie | 2.08,84 |
400 m Wisselslag
Plaats | Land | Atleet | Tijd |
---|---|---|---|
1 | HUN | András Hargitay | 4.31,11 [ER] |
2 | USA | Rod Strachan | 4.33,50 |
3 | USA | Rick Colella | 4.34,68 |
Aflossing
4 x 100 m vrije slag
Plaats | Land | Atleten | Tijd |
---|---|---|---|
1 | USA | Mel Nash Joe Bottom Jim Montgomery John Murphy | 3.27,18 |
2 | URS | Igor Grivennikov Viktor Aboymov Vladimir Krivtsov Vladimir Boere | 3.31,36 |
3 | GDR | Roland Matthes Roger Pyttel Peter Bruch Hartmut Flöckner | 3.32,03 |
4 x 200 m vrije slag
Plaats | Land | Atleten | Tijd |
---|---|---|---|
1 | USA | Kurt Krumpholz Robin Backhaus Rick Klatt Jim Montgomery | 7.33,22 [WR] |
2 | AUS | John Kulasalu Stephen Badger Bradford Cooper Mike Wenden | 7.43,65 |
3 | FRG | Klaus Steinbach Werner Lampe Peter Nocke Folkert Meeuw | 7.43,68 |
4 x 100 m wisselslag
Plaats | Land | Atleten | Tijd |
---|---|---|---|
1 | USA | Mike Stamm John Hencken Joe Bottom Jim Montgomery | 3.49,49 |
2 | GDR | Roland Matthes Jürgen Glas Hartmut Flöckner Roger Pyttel | 3.53,24 |
3 | CAN | Ian MacKenzie Peter Hrdlitschka Bruce Robertson Brian Philipps | 3.56,37 |
Vrouwen
Vrije slag
100 m Vrije slag
Plaats | Land | Atlete | Tijd |
---|---|---|---|
1 | GDR | Kornelia Ender | 57,54 [WR] |
2 | USA | Shirley Babashoff | 58,87 |
3 | Nederland | Enith Brigitha | 58,87 |
200 m Vrije slag
Plaats | Land | Atlete | Tijd |
---|---|---|---|
1 | USA | Keena Rothhammer | 2.04,99 |
2 | USA | Shirley Babashoff | 2.05,33 |
3 | GDR | Andrea Eife | 2.05,52 |
400 m Vrije slag
Plaats | Land | Atlete | Tijd |
---|---|---|---|
1 | USA | Heather Greenwood | 4:20,28 |
2 | USA | Keena Rothhammer | 4.21,50 |
3 | ITA | Novella Calligaris | 4.21,79 [ER] |
800 m Vrije slag
Plaats | Land | Atlete | Tijd |
---|---|---|---|
1 | ITA | Novella Calligaris | 8.52,97 [WR] |
2 | USA | Jo Harshbarger | 8.55,56 |
3 | GDR | Gudrun Wegner | 9.01,82 |
In dit nummer werd geen finale gezwommen. De drie snelste zwemsters uit de reeksen ontvingen de medailles.
Vlinderslag
100 m Vlinderslag
Plaats | Land | Atlete | Tijd |
---|---|---|---|
1 | GDR | Kornelia Ender | 1.02,53 |
2 | GDR | Rosemarie Kother | 1.02,68 |
3 | JPN | Mayumi Aoki | 1.03,73 |
200 m Vlinderslag
Plaats | Land | Atlete | Tijd |
---|---|---|---|
1 | GDR | Rosemarie Kother | 2.13,76 [WR] |
2 | GDR | Roswitha Beier | 2.16,77 |
3 | USA | Lynn Colella | 2.19,53 |
Rugslag
100 m Rugslag
Plaats | Land | Atlete | Tijd |
---|---|---|---|
1 | GDR | Ulrike Richter | 1:05,42 |
2 | USA | Melissa Belote | 1.06,11 |
3 | CAN | Wendy Cook | 1.06,27 |
Ulrike Richter had in de reeksen met 1:04.99 een nieuw wereld- en Europees record gezwommen.
200 m Rugslag
Plaats | Land | Atlete | Tijd |
---|---|---|---|
1 | USA | Melissa Belote | 2:20,52 |
2 | Nederland | Enith Brigitha | 2.22,15 |
3 | HUN | Andrea Gyarmati | 2.22,48 |
Schoolslag
100 m Schoolslag
Plaats | Land | Atlete | Tijd |
---|---|---|---|
1 | GDR | Renate Vogel | 1.13,74 [ER] |
2 | URS | Ljoebov Roesanova | 1.15,42 |
3 | GDR | Brigitte Schuchardt | 1.15,82 |
200 m Schoolslag
Plaats | Land | Atlete | Tijd |
---|---|---|---|
1 | GDR | Renate Vogel | 2.40,01 [ER] |
2 | GDR | Hannelore Anke | 2.40,49 |
3 | USA | Lynn Colella | 2.41,71 |
Wisselslag
200 m Wisselslag
Plaats | Land | Atlete | Tijd |
---|---|---|---|
1 | GDR | Andrea Hübner | 2.20,51 [WR] |
2 | GDR | Kornelia Ender | 2.21,21 |
3 | USA | Kathy Heddy | 2.23,84 |
400 m Wisselslag
Plaats | Land | Atlete | Tijd |
---|---|---|---|
1 | GDR | Gudrun Wegner | 4.57,51 [WR] |
2 | GDR | Angela Franke | 5.00,37 |
3 | ITA | Novella Calligaris | 5.02,02 |
Aflossing
4 x 100 m vrije slag
Plaats | Land | Atleten | Tijd |
---|---|---|---|
1 | GDR | Kornelia Ender Andrea Eife Andrea Hübner Sylvia Eichner | 3.52,45 [WR] |
2 | USA | Kim Peyton Kathy Heddy Heather Greenwood Shirley Babashoff | 3.55,52 |
3 | FRG | Jutta Weber Heidemarie Reineck Gudrun Beckmann Angela Steinbach | 3.58,88 |
4 x 100 m wisselslag
Plaats | Land | Atleten | Tijd |
---|---|---|---|
1 | GDR | Ulrike Richter Renate Vogel Rosemarie Kother Kornelia Ender | 4.16,84 [WR] |
2 | USA | Melissa Belote Marcia Morey Deena Deardurff Shirley Babashoff | 4:.25,80 |
3 | FRG | Angelika Grieser Petra Nows Gudrun Beckmann Jutta Weber | 4.26,57 |
- ↑ "Het zijn geen tienden of honderdsten van seconde, die uitmaken of er weer een nieuwe recordhoudster opstaat. Het zijn volle seconden of vaak zelfs meer." Hans de Bruijn, "Goudkoorts joeg Oost-Duitsland naar onwaarschijnlijke tijden". Leidse Courant, 5 september 1973.
- ↑ Leidsch Dagblad, 10 september 1973.