Wielka Brytania na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1900
Kod MKOl | GBR | |||||
---|---|---|---|---|---|---|
Letnie Igrzyska Olimpijskie 1900 Paryż | ||||||
Liczba zawodników | 108 w 16 dyscyplinach | |||||
|
Wielką Brytanię na II Letnich Igrzyskach Olimpijskich w roku 1900 w Paryżu reprezentowało 108 sportowców (107 mężczyzn i 1 kobieta), startujących w 19 dyscyplinach.
Zdobyte medale
Medal | Zawodnik | Dyscyplina | Konkurencja | Rezultat |
---|---|---|---|---|
Złoto | Alfred Tysoe[a] | Lekkoatletyka | Bieg na 800 m | 2:01,2[1] |
Złoto | Charles Bennett[b] | Lekkoatletyka | Bieg na 1500 m | 4:06,20[1][c] |
Złoto | John Rimmer[d] | Lekkoatletyka | Bieg na 4000 m z przeszkodami | 12:58,40[1] |
Złoto | Charles Beachcroft Arthur Birkett Alfred Bowerman George Buckley Francis Burchell Fred Christian Harry Corner Frederick Cuming William Donne Alfred Powlesland John Symes Montagu Toller | Krykiet | Turniej mężczyzn | |
Złoto | Claude Buckenham Tom Burridge Alfred Chalk William Gosling Henry Haslam James Jones John Nicholas William Quash Frederick Spackman Richard Turner Jack Zealley | Piłka nożna | Turniej mężczyzn | |
Złoto | Algernon Maudslay Lorne Currie John Gretton, Jr. | Żeglarstwo | Klasa otwarta[e] | 5:56;17[2] |
Złoto | Algernon Maudslay Lorne Currie John Gretton, Jr. | Żeglarstwo | Klasa 0,5-1 tony[f] | 3:39;45[2] |
Złoto | John Howard Taylor Harry Jefferson Edward Hore | Żeglarstwo | Klasa 3-10 tony wyścig 2[g] | 4:14;58[2] |
Złoto | John Arthur Jarvis | Pływanie | 1000 m stylem dowolnym | 13:40,20[h] |
Złoto | John Arthur Jarvis | Pływanie | 4000 m stylem dowolnym | 58:24,00[i] |
Złoto | Thomas Coe Robert Crawshaw William Henry John Arthur Jarvis Peter Kemp Frederick Stapleton | Piłka wodna | Turniej mężczyzn | w finale pokonali Belgię 7:2[3] |
Złoto | Lawrence Doherty | Tenis ziemny | Gra pojedyncza mężczyzn | 6:4, 6:2, 6:3 pokonał Harolda Mahoney[4] |
Złoto | Charlotte Cooper Sterry | Tenis ziemny | Gra pojedyncza kobiet | 6:1, 6:4 pokonała Hélène Prévost[5] |
Złoto | Lawrence Doherty Reginald Doherty | Tenis ziemny | Gra podwójna mężczyzn | 6:1, 6:1, 6:0 pokonali debel B. Spalding De Garmendia, M. Decugis[6] |
Złoto | Charlotte Cooper Sterry Reginald Doherty | Tenis ziemny | Gra mieszana | |
Srebro | Charles Benett | Lekkoatletyka | Bieg na 4000 m z przeszkodami | 12:58,60[1] |
Srebro | Sidney Robinson | Lekkoatletyka | Bieg na 2500 m z przeszkodami | 7:35,20[1] |
Srebro | Patrick Leahy | Lekkoatletyka | Skok wzwyż | 1,78 m[1] |
Srebro | Walter Rutherford | Golf | Turniej mężczyzn indywidualnie | |
Srebro | Frank Bayliss John Henry Birtles James Cantion Arthur Darby Clement Deykin L. Hood M.L. Logan Herbert Loveitt Herbert Nicol Valentine Smith M.W. Talbot Joseph Godfrey Wallis Claude Whittindale Raymond Whittindale Francis Henry Wilson | Rugby union | Turniej mężczyzn | |
Srebro | Harold Mahony | Tenis ziemny | Gra pojedyncza mężczyzn | 4:6, 2:6, 3:6 przegrał z Laurence Doherty[4] |
Brąz | Sidney Robinson | Lekkoatletyka | Bieg na 4000 m z przeszkodami | 12:58,80[1] |
Brąz | Patrick Leahy | Lekkoatletyka | Skok w dal | 6,95 m[1] |
Brąz | David Robertson | Golf | Turniej mężczyzn indywidualnie | |
Brąz | George Saint Ashe | Wioślarstwo | Jedynka mężczyzn | 8:15,60[7] |
Brąz | Edward Hore | Żeglarstwo | Klasa jachtów 10-20 ton[j] | |
Brąz | Peter Kemp | Pływanie | 200 m z przeszkodami | 2:47,40 |
Brąz | Reginald Doherty | Tenis ziemny | Gra pojedyncza mężczyzn | w półfinale oddał mecz walkowerem[4] |
Brąz | Arthur Norris | Tenis ziemny | Gra pojedyncza mężczyzn | w półfinale przegrał 4:6, 6:8 z Haroldem Mahoney[4] |
Brąz | Harold Mahony Arthur Norris | Tenis ziemny | Gra podwójna mężczyzn | w półfinale przegrali z parą |
Skład kadry
Gimnastyka
Zawodnik | Konkurencja | Finał | |
---|---|---|---|
Wynik | Miejsce | ||
William Connor | wielobój gimnastyczno-lekkoatletyczny | 250 | 31. |
William Pearce | 238 | 54. | |
William Lloyd Phillips | 222 | 73. | |
Henry Hiatt | 172 | 124. |
Golf
- Osobny artykuł: Golf na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1900.
Zawodnik | Konkurencja | Runda 1 | Runda 2 | Łącznie | Pozycja |
---|---|---|---|---|---|
Walter Rutherford | indywidualnie (m) | b.d | b.d | 168 | |
David Robertson | b.d | b.d | 175 | ||
John Daunt | b.d | b.d | 186 | 5. | |
George Thorne | b.d | b.d | 185 | 6. | |
William Dove | b.d | b.d | 186 | 7. |
Jeździectwo
- Osobny artykuł: Jeździectwo na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1900.
Konkurencje nieolimpijskie
Zawodnik | Konkurencja | Finał | |
---|---|---|---|
Wynik | Miejsce | ||
Harold Viscount Dillon | Powożenie zaprzęgami konnymi | Nie sklasyfikowany |
Krykiet
- Osobny artykuł: Krykiet na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1900.
- Reprezentacja mężczyzn
|
|
W turnieju rozegrano tylko jeden mecz (ponieważ zgłosiły się tylko dwie reprezentacje). Reprezentacja Wielkiej Brytanii zdobyła złoty medal.
Lekkoatletyka
- Osobny artykuł: Lekkoatletyka na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1900.
Konkurencje biegowe
Zawodnik | Konkurencja | Eliminacje | Półfinał | Repasaż | Finał | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Wynik | Miejsce | Wynik | Miejsce | Wynik | Miejsce | Wynik | Miejsce | ||
Alfred Tysoe | 800 m | 1:59,4 | 2. | 2:01,2 | |||||
Charles Bennett | 1500 m | 4:06,2 | |||||||
John Rimmer | b.d | 7. | |||||||
William Saward | maraton | Nie ukończył biegu | |||||||
Ion Pool | Nie ukończył biegu | ||||||||
Frederick Randall | Nie ukończył biegu | ||||||||
Sidney Robinson | 2500 m z przeszkodami | 7:38,0 | |||||||
John Rimmer | 4000 m z przeszkodami | 12:58,4 | |||||||
Charles Bennett | 12:58,6 | ||||||||
Sidney Robinson | 12:58,8 |
Charles Bennett, John Rimmer, Sidney Robinson, Alfred Tysoe jako członkowie drużyny mieszanej zdobyli złoty medal w biegu drużynowym na 5000 m.
Konkurencje techniczne
Zawodnik | Konkurencja | Eliminacje | Finał | ||
---|---|---|---|---|---|
Wynik | Miejsce | Wynik | Miejsce | ||
Launceston Elliot | rzut dyskiem | 31,00 | 11 | Nie awansował | |
Patrick Leahy | skok w dal | 6,710 | 5. | 6,950 | |
trójskok | b.d | 4. | |||
skok wzwyż | 1,78 |
Piłka nożna
- Osobny artykuł: Piłka nożna na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1900.
Reprezentacja Wielkiej Brytanii wywalczyła złoty medal (startowały tylko trzy drużyny).
Wyniki
20 października 1900 | USFSA XI | 0 : 4 (0:2) | Upton Park F.C. Nicholas Turner Zealey | Widzów: 500 Sędzia: Maignard (Francja) |
Piłka wodna
- Osobny artykuł: Piłka wodna na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1900.
- Thomas Coe
- Robert Crawshaw
- William Henry
- John Arthur Jarvis
- Peter Kemp
- Victor Lindberg[k]
- Frederick Stapleton
Reprezentanci Wielkiej Brytanii zdobyli złoty medal.
Wyniki
Ćwierćfinał
11 sierpnia 1900 | Osborne Swimming Club | 12:0 | Tritons Lillois | ||
Półfinał
12 sierpnia 1900 | Osborne Swimming Club | 10:1 | Pupilles de Neptune de Lille II | ||
Finał
11 sierpnia 1900 | Club de natation de Bruxelles | 2:7 | Osborne Swimming Club | ||
Pływanie
Zawodnik | Konkurencja | Półfinał | Finał | ||
---|---|---|---|---|---|
Czas | Miejsce | Czas | Miejsce | ||
Robert Crawshaw | 200 m dowolnym | 2:40,0 | 2. | 2:45,6 | 4. |
Peter Kemp | 2:51,0 | 2. | Nie awansował | ||
Frederick Stapleton | 2:47,0 | 2. | 2:55,0 | 6. | |
John Arthur Jarvis | 1000 m dowolnym | 14:28,6 | 1. | 13:40,2 | |
Thomas Burgess | 16:54,0 | 2. | Nie ukończył wyścigu | ||
John Arthur Jarvis | 4000 m dowolnym | 1:01:48,4 | 1. | 58:24,0 | |
Thomas Burgess | 1:15:04,8 | 2. | 1:15:07,6 | 4. | |
William Henry | 1:22:58,4 | 3. | Nie ukończył wyścigu | ||
E. T. Jones | Nie ukończył wyścigu | Nie awansował | |||
Robert Crawshaw | 200 m grzbietowym | 3:15,0 | 2. | Nie ukończył wyścigu | |
Thomas Burgess | 3:50,4 | 3. | 3:12,0 | 5. | |
Frederick Stapleton | 200 m z przeszkodami | 3:18,4 | 3. | 2:55,0 | 5. |
William Henry | 3:14,4 | 2. | 2:58,0 | 6. | |
Peter Kemp | 3:12,0 | 1. | 2:47,4 |
Rugby
- Osobny artykuł: Rugby union na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1900.
- Reprezentacja mężczyzn
W turnieju drużyna Wielkiej Brytanii rozegrała jeden mecz z reprezentacją Francji.
28 października 1900 sędzia: M. Potter | Francja | 27 – 8 | Wielka Brytania | Vélodrome de Vincennes widzów: 6000 |
(21–0) |
Reprezentacja Wielkiej Brytanii zdobyła srebrny medal.
Strzelectwo
- Osobny artykuł: Strzelectwo na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1900.
Zawodnik | Konkurencja | Finał | |
---|---|---|---|
Wynik | Pozycja | ||
Sidney Merlin | trap | 12 | 7. |
Szermierka
- Osobny artykuł: Szermierka na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1900.
Zawodnik | Konkurencja | Runda 1 | Ćwierćfinały | Półfinały | Finał | Pozycja | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Przeciwnik | Wynik | Przeciwnik | Wynik | Przeciwnik | Wynik | Przeciwnik | Wynik | |||
Eugène Plisson | floret zawodowcy | b.d | P | Nie awansował | ||||||
Charles Newton Robinson | szpada amatorzy | Levé Maurice Jay de Labourde Lemoine de Romilly | b.d | Nie awansował |
Tenis ziemny
- Osobny artykuł: Tenis ziemny na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1900.
Zawodnik | Konkurencja | 1/8 | Ćwierćfinały | Półfinały | Finał | |
---|---|---|---|---|---|---|
Przeciwnik Wynik | Przeciwnik Wynik | Przeciwnik Wynik | Przeciwnik Wynik | Pozycja | ||
Lawrence Doherty | singiel (m) | Pierre Lebréton W 2:0 (6:2, 6:3) | Basil Garmendia W 2:0 (6:2, 8:6) | Reginald Doherty P (walkower) | Nie awansował | |
Reginald Doherty | Étiemme Durand W 2:0 (6:1, 6:3) | Paul Lecaron W 2:0 (6:2, 6:1) | Lawrence Doherty W (walkower) | Harold Mahony W 3:0 (6:4, 6:2, 6:3) | ||
Arthur Norris | André Prévost W 2:0 (6:4, 6:4) | Archibald Warden W 2:0 (6:4, 6:2) | Harold Mahony P 0:2 (6:8, 1:6) | Nie awansował | ||
Archibald Warden | Wylie Grant W (walkower) | Arthur Norris P 0:2 (4:6, 2:6) | Nie awansował | 5. | ||
Harold Mahony | Charles Sands W 2:0 (6:2, 6:3) | Max Décugis W (walkower) | Arthur Norris W 2:0 (8:6, 6:1) | Reginald Doherty P 0:3 (4:6. 2:6, 3:6) | ||
Charlotte Cooper | singiel (k) | Marguerite Fourrier W 2:0 (6:2, 6:0) | Marion Jones W 2:0 (6:2, 7:5) | Hélène Prévost W 2:0 (6:1, 6:4) | ||
Lawrence Doherty Reginald Doherty | debel (m) | Pierre Lebréton Paul Lecaron W 2:0 (6:2, 6:3) | Harold Mahony Arthur Norris W 3:0 (6:1, 6:4, 6:1) | Max Décugis Basil de Garmendia W 3:0 (6:1, 6:1, 6:0) | ||
Harold Mahony Arthur Norris | bgcolor = wheat | Étienne Durand Antoine Fauchier W 2:1 (6:8, 6:1, 6:3) | Lawrence Doherty Reginald Doherty P 0:3 (1:6, 4:6, 1:6) | Nie awansowali | ||
Charlotte Cooper Reginald Doherty | mikst | Marion Jones Lawerence Doherty W 2:0 (6:2 6:4) | Hélène Prévost Harold Mahony W 2:0 (6:2, 6:4) |
Archibald Warden wystąpił w grze podwójnej mężczyzn w parze z Amerykaninem Charles Sands – odpadli w ćwierćfinale.
Wioślarstwo
- Osobny artykuł: Wioślarstwo na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1900.
Zawodnik | Konkurencja | Półfinały | Finał | Miejsce | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Czas | M. | Czas | M. | ||||
Saint George Ashe | M1x | 6:38,8 | 1. | 8:37,2 | 3. | 8:15,6 |
Żeglarstwo
- Osobny artykuł: Żeglarstwo na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1900.
Sternik | Załoga | Nazwa jachtu | Czas rzeczywisty | Handicap | Czas /Punkty | Pozycja |
---|---|---|---|---|---|---|
Lorne Currie | Algernon Maudslay John Gretton | Scotia | 3:29:45 | |||
John Howard Taylor | Edward Hore Harry Jefferson | Bona Fide | 3:35:12 | 39:46 | 4:14:58 | |
Edward Hore | b.d | Laurea | 58:44 | 23 pkt | ||
S. M. Mellor | b.d | Nan | 55:14 | 19 pkt | 5. | |
Lord Lorne Campbell Currie | John Gretton Linton Hope Algernon Maudslay | Scotia | 5:56:17 |
Uwagi
- ↑ Był członkiem drużyny mieszanej która zdobyła złoty medal w biegu drużynowym na 5000 m
- ↑ Był członkiem drużyny mieszanej która zdobyła złoty medal w biegu drużynowym na 5000 m
- ↑ Rekord świata
- ↑ Był członkiem drużyny mieszanej która zdobyła złoty medal w biegu drużynowym na 5000 m
- ↑ Na jachcie Scotia
- ↑ Na jachcie Scotia
- ↑ Na jachcie Bona Fide
- ↑ Rekord olimpijski
- ↑ Rekord olimpijski
- ↑ Na jachcie Laurea
- ↑ Był Nowozelandczykiem
Przypisy
- ↑ a b c d e f g h Athletics – Olympic Games 1900 – Results [online], the-sports.org [dostęp 2012-03-08] (ang.).
- ↑ a b c Sailing – Olympic Games 1900 results Mixed [online], the-sports.org [dostęp 2012-03-08] (ang.).
- ↑ Water Polo – Men`s Olympic Games [online], the-sports.org [dostęp 2012-03-08] (ang.).
- ↑ a b c d Tennis-Tournament Men's Olympic Games [online], the-sports.org [dostęp 2012-03-08] (ang.).
- ↑ Tennis – Tournament Women's Olympic Games [online], the-sports.org [dostęp 2012-03-08] (ang.).
- ↑ Tennis-Tournament Men's Olympic Games [online], the-sports.org [dostęp 2012-03-08] (ang.).
- ↑ World Rowing [online], worldrowing.com [dostęp 2012-03-08] (ang.).
Bibliografia
- Great Britain at the 1900 Summer Olympics [online], olympedia.org [dostęp 2023-01-06] (ang.).
- p
- d
- e
Ameryka | |
---|---|
Azja | |
Europa | |
Australia i Oceania |
- p
- d
- e
Letnie IO |
|
---|---|
Zimowe IO |
|