Världsmästerskapen i simsport 1994
Världsmästerskapen i simsport 1994 | |
Datum | 1 september-11 september 1994 |
---|---|
Grenar | 45 grenar i 5 sporter |
Arrangör | FINA |
Värdskap | |
Land | Italien |
Ort | Rom |
Världsmästerskapen i simsport 1994 var de 7:e världsmästerskapen i simsport och arrangerades i Rom, Italien mellan 1 september och 11 september 1994. Tävlingar i tävlingssimning, simhopp, öppet vatten-simning, vattenpolo och konstsim hölls.
Medaljfördelning
Värdnation
Pl. | Nation | Guld | Silver | Brons | Totalt |
---|---|---|---|---|---|
1 | Kina | 16 | 10 | 2 | 28 |
2 | USA | 7 | 10 | 8 | 25 |
3 | Ryssland | 5 | 7 | 5 | 17 |
4 | Australien | 5 | 3 | 4 | 12 |
5 | Ungern | 3 | 3 | 4 | 10 |
6 | Finland | 2 | 2 | 0 | 4 |
7 | Kanada | 1 | 2 | 2 | 5 |
8 | Spanien | 1 | 2 | 0 | 3 |
8 | Sverige | 1 | 2 | 0 | 3 |
10 | Tyskland | 1 | 1 | 6 | 8 |
11 | Italien | 1 | 0 | 2 | 3 |
12 | Polen | 1 | 0 | 0 | 1 |
12 | Zimbabwe | 1 | 0 | 0 | 1 |
14 | Japan | 0 | 2 | 1 | 3 |
15 | Nya Zeeland | 0 | 1 | 2 | 3 |
16 | Nederländerna | 0 | 1 | 0 | 1 |
17 | Belgien | 0 | 0 | 2 | 2 |
17 | Brasilien | 0 | 0 | 2 | 2 |
17 | Costa Rica | 0 | 0 | 2 | 2 |
20 | Litauen | 0 | 0 | 1 | 1 |
20 | Mexiko | 0 | 0 | 1 | 1 |
Total | 45 | 46 | 44 | 135 |
Resultat
Konstsim [1]
Gren | Guld | Silver | Brons |
Individuellt | Becky Dyroen-Lancer USA | Fumiko Okuno Japan | Lisa Alexander Kanada |
Par | USA Becky Dyroen-Lancer Jill Suduth | Japan Fumiko Okuno Miya Tachibana | Kanada Lisa Alexander Erin Woodley |
Lag | USA | Kanada | Japan |
Simhopp [2]
Herrar
Gren | Guld | Silver | Brons |
1m | Evan Stewart Zimbabwe | Lan Wei Kina | Brian Earley USA |
3m | Zhuocheng Yu Kina | Dmitri Sautin Ryssland | Wang Tianling Kina |
10m | Dmitri Sautin Ryssland | Sun Shuwei Kina | Vladimir Timosjinin Ryssland |
Damer
Gren | Guld | Silver | Brons |
1m | Chen Lixia Kina | Tan Shuping Kina | Annie Pelletier Kanada |
3m | Tan Shuping Kina | Vera Ilyjnia Ryssland | Claudia Böckner Tyskland |
10m | Fu Mingxia Kina | Chi Bin Kina | María José Alcalá Mexiko |
Simning [3]
Herrar
Gren | Guld | Silver | Brons |
50 m frisim | Aleksandr Popov Ryssland | Gary Hall, Jr. USA | Raimundas Mažuolis Litauen |
100 m frisim | Aleksandr Popov Ryssland | Gary Hall, Jr. USA | Gustavo Borges Brasilien |
200 m frisim | Antti Kasvio Finland | Anders Holmertz Sverige | Danyon Loader Nya Zeeland |
400 m frisim | Kieren Perkins Australien | Antti Kasvio Finland | Danyon Loader Nya Zeeland |
1500 m frisim | Kieren Perkins Australien | Daniel Kowalski Australien | Steffen Zesner Tyskland |
100 m ryggsim | Martin López Spanien | Jeff Rouse USA | Tamás Deutsch Ungern |
200 m ryggsim | Vladimir Selkov Ryssland | Martin López Spanien | Royce Sharp USA |
100 m bröstsim | Norbert Rózsa Ungern | Károly Güttler Ungern | Frédérik Deburghgraeve Belgien |
200 m bröstsim | Norbert Rózsa Ungern | Eric Wunderlich USA | Károly Güttler Ungern |
100 m fjärilsim | Rafał Szukała Polen | Lars Frölander Sverige | Denis Pankratov Ryssland |
200 m fjärilsim | Denis Pankratov Ryssland | Danyon Loader Nya Zeeland | Chris-Carol Bremer Tyskland |
200 m medley | Jani Sievinen Finland | Greg Burgess USA | Attila Czene Ungern |
400 m medley | Tom Dolan USA | Jani Sievinen Finland | Eric Namesnik USA |
4×100 m freestyle relay | USA Jon Olsen Josh Davis Uğur Taner Gary Hall, Jr. | Ryssland Roman Sjegolev Vladimir Predkin Vladimir Pysjnenko Aleksandr Popov | Brasilien Fernando Scherer Teófilo Ferreira André Teixeira Gustavo Borges |
4×200 m freestyle relay | Sverige Christer Wallin Tommy Werner Lars Frölander Anders Holmertz | Ryssland Jurij Muchin Roman Sjegolev Vladimir Pysjnenko Denis Pankratov | Tyskland Andreas Szigat Christian Keller Oliver Lampe Steffen Zesner |
4×100 m medley relay | USA Jeff Rouse Eric Wunderlich Mark Henderson Gary Hall, Jr. | Ryssland Vladimir Selkov Vasili Ivanov Denis Pankratov Aleksandr Popov | Ungern Tamás Deutsch Norbert Rózsa Péter Horváth Attila Czene |
Damer
Gren | Guld | Silver | Brons |
50 m frisim | Le Jingyi Kina | Natalja Mesjtjerjakova Ryssland | Amy Van Dyken USA |
100 m frisim | Le Jingyi Kina | Lü Bin Kina | Franziska van Almsick Tyskland |
200 m frisim | Franziska van Almsick Tyskland | Lü Bin Kina | Claudia Poll Costa Rica |
400 m frisim | Yang Aihua Kina | Cristina Teuscher USA | Claudia Poll Costa Rica |
800 m frisim | Janet Evans USA | Hayley Lewis Australien | Brooke Bennett USA |
100 m ryggsim | He Cihong Kina | Nina Zjivanevskaja Ryssland | Barbara Bedford USA |
200 m ryggsim | He Cihong Kina | Krisztina Egerszegi Ungern | Lorenza Vigarani Italien |
100 m bröstsim | Samantha Riley Australien | Dai Guohong Kina | Yuan Yuan Kina |
200 m breaststroke | Samantha Riley Australien | Yuan Yuan Kina | Brigitte Becue Belgien |
100 m fjärilsim | Liu Limin Kina | Yun Qu Kina | Susan O'Neill Australien |
200 m butterfly | Liu Limin Kina | Yun Qu Kina | Susan O'Neill Australien |
200 m medley | Lü Bin Kina | Allison Wagner USA | Elli Overton Australien |
400 m medley | Dai Guohong Kina | Allison Wagner USA | Kristine Quance USA |
4×100 m frisim | Kina Le Ying Shan Ying Lü Bin Le Jingyi | USA Angel Martino Nicole Haislett Amy Van Dyken Jenny Thompson | Tyskland Franziska van Almsick Katrin Meissner Kerstin Kielgass Daniela Hunger |
4×200 m frisim | Kina Le Ying Yang Aihua Lü Bin Zhou Ouanbin | Tyskland Franziska van Almsick Julia Jung Kerstin Kielgass Dagmar Hase | USA Cristina Teuscher Nicole Haislett Janet Evans Jenny Thompson |
4×100 m medley | Kina He Cihong Dai Guohong Liu Limin Le Jingyi | USA Lea Loveless-Maurer Kristine Quance Amy Van Dyken Jenny Thompson | Ryssland Nina Zjivanevskaja Olga Prochorova Svetlana Pozdeeva Natalja Mesjtjerjakova |
Vattenpolo [4]
Turnering | Guld | Silver | Brons |
Herrar detaljer | Italien | Spanien | Ryssland |
Damer detaljer | Ungern | Nederländerna | Italien |
Öppet vatten-simning [5]
Herrar
Gren | Guld | Silver | Brons |
25km | Greg Streppel Kanada | David Bates Australien | Aleksej Akatjev Ryssland |
Damer
Gren | Guld | Silver | Brons |
25km | Melissa Cunningham Australien | Rita Kovács Ungern | Shelley Taylor Smith Australien |
Referenser
- ^ ”HistoFINA - SYNCHRONISED SWIMMING MEDALLISTS AND STATISTICS”. FINA. http://www.fina.org/sites/default/files/HistoFINA_SY.pdf. (engelska)
- ^ ”HistoFINA - DIVING MEDALLISTS AND STATISTICS”. FINA. http://www.fina.org/sites/default/files/diving.pdf. (engelska)
- ^ ”HistoFINA - SWIMMING MEDALLISTS AND STATISTICS AT FINA WORLD CHAMPIONSHIPS (50M)”. FINA. http://www.fina.org/sites/default/files/swimming_50m.pdf. (engelska)
- ^ ”HistoFINA - WATER POLO MEDALLISTS AND STATISTICS”. FINA. http://www.fina.org/sites/default/files/waterpolo.pdf. (engelska)
- ^ ”HistoFINA - OPEN WATER MEDALLISTS AND STATISTICS”. FINA. http://www.fina.org/sites/default/files/HistoFINA_OW.pdf. (engelska)
|