2000 Yaz Olimpiyatları'nda basketbol
2000 Yaz Olimpiyatları Sidney-2000 | ||
---|---|---|
Turnuva Ayrıntıları | ||
Olimpiyat | 2000 Yaz Olimpiyatları | |
Ülke | Avustralya | |
Kent | Sidney | |
Tarih | 16 Eylül - 1 Ekim 2000 | |
Erkekler | 12 ülke katıldı | |
Madalyalar: | ||
Altın madalya | ABD | |
Gümüş madalya | Fransa | |
Bronz madalya | Litvanya | |
Kadınlar | 12 ülke katıldı | |
Madalyalar: | ||
Altın madalya | ABD | |
Gümüş madalya | Avsturalya | |
Bronz madalya | Brezilya |
Sidney Olimpiyatları'nda basketbol sporunda Amerika kadın ve erkek takımları, 1996 Atlanta Olimpiyatları'ndan sonra tekrar şampiyon oldular.
Madalyalar
Kategori | Altın | Gümüş | Bronz |
---|---|---|---|
Erkek | Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Shareef Abdur-Rahim Ray Allen Vin Baker Vince Carter Kevin Garnett Tim Hardaway Allan Houston Jason Kidd Antonio McDyess Alonzo Mourning Gary Payton Steve Smith | Fransa (FRA) Jim Bilba Yann Bonato Makan Dioumassi Laurent Foirest Thierry Gadou Cyril Julian Crawford Palmer Antoine Rigaudeau Stéphane Risacher Laurent Sciarra Mustapha Sonko Frédéric Weis | Litvanya (LTU) Dainius Adomaitis Gintaras Einikis Andrius Giedraitis Šarūnas Jasikevičius Kęstutis Marčiulionis Tomas Masiulis Darius Maskoliūnas Ramūnas Šiškauskas Darius Songaila Saulius Štombergas Mindaugas Timinskas Eurelijus Žukauskas |
Kadın | Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Ruthie Bolton-Holifield Yolanda Griffith Teresa Edwards Chamique Holdsclaw Lisa Leslie Nikki McCray DeLisha Milton Katie Smith Dawn Staley Sheryl Swoopes Natalie Williams Kara Wolters | Avustralya (AUS) Carla Boyd Sandra Brondello Trisha Fallon Michelle Griffiths Kristi Harrower Jo Hill Lauren Jackson Annie la Fleur Shelley Sandie Rachael Sporn Michele Timms Jenny Whit | Brezilya (BRA) Janeth Arcain Ilisaine David Lilian Gonçalves Helen Luz Silvinha Claudia Neves Alessandra Oliveira Adriana Pinto Adriana Santos Cintia Santos Kelly Santos Marta Sobral |
Basketbol – Erkek
Afrika | Amerika | Asya | Avrupa | Okyanus | Direkt Katılanlar |
---|---|---|---|---|---|
Angola | ABD Kanada | Çin | Rusya Litvanya İtalya İspanya Fransa | Yeni Zelanda | Yugoslavya – Dünya Şampiyonu Avustralya – Ev sahibi |
Basketbol – Kadın
Afrika | Amerika | Asya | Avrupa | Okyanus | Direkt Katılanlar |
---|---|---|---|---|---|
Senegal | Küba Brezilya Kanada | Güney Kore | Rusya Fransa Slovakya Polonya | Yeni Zelanda | ABD – Dünya Şampiyonu Avustralya – Ev sahibi |
Erkekler
A Grubu
Takımlar | G | Y | A | Y | O | P | beraberlik |
---|---|---|---|---|---|---|---|
ABD | 5 | 0 | 505 | 359 | +146 | 10 | |
İtalya | 3 | 2 | 332 | 349 | −17 | 8 | 1W–0L |
Litvanya | 3 | 2 | 372 | 339 | +33 | 8 | 0W–1L |
Fransa | 2 | 3 | 372 | 374 | −2 | 7 | 1W–0L |
Çin | 2 | 3 | 368 | 419 | −51 | 7 | 0W–1L |
Yeni Zelanda | 0 | 5 | 307 | 416 | −109 | 5 |
17 Eylül 9:30 | Fransa | 76 - 50 | Yeni Zelanda | The Dome, Sidney |
17 Eylül 11:30 | İtalya | 50 - 48 | Litvanya | The Dome, Sidney |
17 Eylül 21:30 | Çin | 72 - 119 | ABD | The Dome, Sidney |
19 Eylül 11:30 | Yeni Zelanda | 60 - 75 | Çin | The Dome, Sidney |
19 Eylül 16:30 | ABD | 93 - 61 | İtalya | The Dome, Sidney |
19 Eylül 19:30 | Litvanya | 81 - 63 | Fransa | The Dome, Sidney |
21 Eylül 9:30 | İtalya | 78 - 66 | Yeni Zelanda | The Dome, Sidney |
21 Eylül 14:30 | Çin | 70 - 82 | Fransa | The Dome, Sidney |
21 Eylül 16:30 | ABD | 85 - 76 | Litvanya | The Dome, Sidney |
23 Eylül 9:30 | Litvanya | 82 - 66 | Çin | The Dome, Sidney |
23 Eylül 19:30 | Yeni Zelanda | 56 - 102 | ABD | The Dome, Sidney |
23 Eylül 21:30 | Fransa | 57 - 67 | İtalya | The Dome, Sidney |
25 Eylül 11:30 | Yeni Zelanda | 75 - 85 | Litvanya | The Dome, Sidney |
25 Eylül 14:30 | İtalya | 76 - 85 | Çin | The Dome, Sidney |
25 Eylül 16:30 | Fransa | 94 - 106 | ABD | The Dome, Sidney |
B Grubu
Takımlar | G | Y | A | Y | O | P | beraberlik |
---|---|---|---|---|---|---|---|
Kanada | 4 | 1 | 433 | 373 | +60 | 9 | 1W–0L |
Yugoslavya | 4 | 1 | 372 | 338 | +34 | 9 | 0W–1L |
Avustralya | 3 | 2 | 408 | 407 | +1 | 8 | 1W–0L |
Rusya | 3 | 2 | 367 | 328 | +39 | 8 | 0W–1L |
İspanya | 1 | 4 | 349 | 376 | −27 | 6 | |
Angola | 0 | 5 | 303 | 410 | −107 | 5 |
17 Eylül 14:30 | Yugoslavya | 66 - 60 | Rusya | The Dome, Sidney |
17 Eylül 16:30 | Kanada | 101 - 90 | Avustralya | The Dome, Sidney |
17 Eylül 19:30 | İspanya | 64 - 45 | Angola | The Dome, Sidney |
19 Eylül 9:30 | Angola | 54 - 99 | Kanada | The Dome, Sidney |
19 Eylül 14:30 | Rusya | 71 - 63 | İspanya | The Dome, Sidney |
19 Eylül 21:30 | Avustralya | 66 - 80 | Yugoslavya | The Dome, Sidney |
21 Eylül 11:30 | Kanada | 91 - 77 | İspanya | The Dome, Sidney |
21 Eylül 19:30 | Yugoslavya | 73 - 64 | Angola | The Dome, Sidney |
21 Eylül 21:30 | Avustralya | 75 - 71 | Rusya | The Dome, Sidney |
23 Eylül 11:30 | İspanya | 65 - 78 | Yugoslavya | The Dome, Sidney |
23 Eylül 14:30 | Rusya | 77 - 59 | Kanada | The Dome, Sidney |
23 Eylül 16:30 | Angola | 75 - 86 | Avustralya | The Dome, Sidney |
25 Eylül 9:30 | Angola | 65 - 88 | Rusya | The Dome, Sidney |
25 Eylül 19:30 | Yugoslavya | 75 - 83 | Kanada | The Dome, Sidney |
25 Eylül 21:30 | Avustralya | 91 - 80 | İspanya | The Dome, Sidney |
Eşleşmeler
Çeyrek finaller (28 Eylül) | Yarı finaller (29 Eylül) | Final (1 Ekim) | |||||||||||
A1 | ABD | 85 | |||||||||||
B4 | Rusya | 70 | |||||||||||
A1 | ABD | 85 | |||||||||||
A3 | Litvanya | 83 | |||||||||||
B2 | Yugoslavya | 63 | |||||||||||
A3 | Litvanya | 76 | |||||||||||
A1 | ABD | 85 | |||||||||||
A4 | Fransa | 75 | |||||||||||
A2 | İtalya | 62 | |||||||||||
B3 | Avustralya | 65 | |||||||||||
B3 | Avustralya | 52 | Üçüncülük | ||||||||||
A4 | Fransa | 76 | |||||||||||
B1 | Kanada | 63 | A3 | Litvanya | 89 | ||||||||
A4 | Fransa | 68 | B3 | Avustralya | 71 |
Klasman maçları
26 Eylül 14:30 | 11.lik maçı | Yeni Zelanda | 70 - 60 | Angola | The Dome, Sidney |
26 Eylül 16:30 | 9.luk maçı | Çin | 64 - 84 | İspanya | The Dome, Sidney |
30 Eylül 12:00 | 7.lik maçı | Kanada | 86 - 83 | Rusya | Sidney Superdome, Sidney |
30 Eylül 14:00 | 5.lik maçı | İtalya | 69 - 59 | Yugoslavya | Sidney Superdome, Sidney |
İstatistik liderleri
Sayı ortalaması
|
Ribaund ortalamsı
|
Asist ortalaması
|
Top çalma ortalaması
| Blok
|
Turnuva enleri
Kategori | İsim | Toplam | Rakip |
---|---|---|---|
Sayı | Antoine Rigaudeau Saulius Štombergas | 29 | Çin Avustralya |
Ribaund | Alfonso Reyes | 15 | Angola |
Asist | Steve Nash | 15 | Avustralya |
Top çalma | Jim Bilba Pero Cameron Vince Carter Andrei Kirilenko Laurent Sciarra | 4 | Çin Litvanya Fransa Angola Çin |
Blok | Alonzo Mourning | 6 | İtalya |
Top kaybı | Steve Nash | 9 | Fransa |
Kadınlar
A Grubu
Takımlar | G | Y | A | Y | O | P | beraberlik |
---|---|---|---|---|---|---|---|
Avustralya | 5 | 0 | 394 | 274 | +120 | 10 | |
Fransa | 4 | 1 | 338 | 287 | +51 | 9 | |
Brezilya | 2 | 3 | 358 | 353 | +5 | 7 | 1.12 |
Slovakya | 2 | 3 | 294 | 282 | +12 | 7 | 0.97 |
Kanada | 2 | 3 | 313 | 317 | –4 | 7 | 0.91 |
Senegal | 0 | 5 | 199 | 383 | –184 | 5 |
16 Eylül 11:30 | Fransa | 76 - 60 | Slovakya | The Dome, Sidney |
16 Eylül 14:30 | Fransa | 75 - 39 | Senegal | The Dome, Sidney |
16 Eylül 16:30 | Avustralya | 78 - 46 | Kanada | The Dome, Sidney |
18 Eylül 9:30 | Senegal | 41 - 62 | Kanada | The Dome, Sidney |
18 Eylül 19:30 | Slovakya | 51 - 58 | Fransa | The Dome, Sidney |
18 Eylül 21:30 | Avustralya | 81 - 70 | Brezilya | The Dome, Sidney |
20 Eylül 11:30 | Kanada | 58 - 70 | Fransa | The Dome, Sidney |
20Eylül 14:30 | Brezilya | 82 - 48 | Senegal | The Dome, Sidney |
20 Eylül 21:30 | Avustralya | 70 - 47 | Slovakya | The Dome, Sidney |
22 Eylül 11:30 | Slovakya | 68 - 56 | Kanada | The Dome, Sidney |
22 Eylül 14:30 | Fransa | 73 - 70 | Brezilya | The Dome, Sidney |
22 Eylül 19:30 | Senegal | 39 - 96 | Avustralya | The Dome, Sidney |
24 Eylül 9:30 | Senegal | 32 - 68 | Slovakya | The Dome, Sidney |
24 Eylül 16:30 | Fransa | 62 - 69 | Avustralya | The Dome, Sidney |
24 Eylül 21:30 | Brezilya | 60 - 61 | Kanada | The Dome, Sidney |
B Grubu
Takımlar | G | Y | A | Y | O | P | beraberlik |
---|---|---|---|---|---|---|---|
ABD | 5 | 0 | 446 | 312 | +134 | 10 | |
Rusya | 3 | 2 | 398 | 325 | +73 | 8 | 1.30 |
Kore | 3 | 2 | 343 | 296 | +47 | 8 | 0.91 |
Polonya | 3 | 2 | 327 | 339 | –12 | 8 | 0.84 |
Küba | 1 | 4 | 318 | 358 | –40 | 6 | |
Yeni Zelanda | 0 | 5 | 304 | 396 | –92 | 5 |
16 Eylül 9:30 | Polonya | 75 - 52 | Yeni Zelanda | The Dome, Sidney |
16 Eylül 19:30 | Küba | 62 - 72 | Rusya | The Dome, Sidney |
16 Eylül 21:30 | Kore | 75 - 89 | ABD | The Dome, Sidney |
18 Eylül 11:30 | Rusya | 84 - 46 | Polonya | The Dome, Sidney |
18 Eylül 14:30 | Yeni Zelanda | 62 - 101 | Kore | The Dome, Sidney |
18 Eylül 16:30 | ABD | 90 - 61 | Küba | The Dome, Sidney |
20 Eylül 9:30 | Küba | 74 - 55 | Yeni Zelanda | The Dome, Sidney |
20 Eylül 16:30 | ABD | 88 - 77 | Rusya | The Dome, Sidney |
20 Eylül 19:30 | Kore | 62 - 87 | Polonya | The Dome, Sidney |
22 Eylül 9:30 | Rusya | 73 - 75 | Kore | The Dome, Sidney |
22 Eylül 16:30 | Yeni Zelanda | 42 - 93 | ABD | The Dome, Sidney |
22 Eylül 21:30 | Polonya | 72 - 65 | Küba | The Dome, Sidney |
24 Eylül 11:30 | Yeni Zelanda | 54 - 92 | Rusya | The Dome, Sidney |
24 Eylül 14:30 | Küba | 56 - 69 | Kore | The Dome, Sidney |
24 Eylül 19:30 | ABD | 76 - 57 | Polonya | The Dome, Sidney |
Eşleşmeler
Çeyrek finaller (27 Eylül) | Yarı finaller (29 Eylül) | Final (30 Eylül) | |||||||||||
A1 | Avustralya | 76 | |||||||||||
B4 | Polonya | 48 | |||||||||||
A1 | Avustralya | 64 | |||||||||||
A3 | Brezilya | 52 | |||||||||||
B2 | Rusya | 67 | |||||||||||
A3 | Brezilya | 68 | |||||||||||
A1 | Avustralya | 54 | |||||||||||
A4 | ABD | 76 | |||||||||||
A2 | Fransa | 58 | |||||||||||
B3 | Kore | 69 | |||||||||||
B3 | Kore | 65 | Üçüncülük maçı | ||||||||||
A4 | ABD | 78 | |||||||||||
B1 | ABD | 58 | A3 | OT Brezilya | 84 | ||||||||
A4 | Slovakya Cumhuriyeti | 43 | B3 | Kore | 73 |
Klasman maçları
26 Eylül 9:30 | 11.lik maçı | Senegal | 69 - 72 | Yeni Zelanda | Sidney Superdome, Sidney |
26 Eylül 11:30 | 9çluk maçı | Kanada | 58 - 67 | Küba | Sidney Superdome, Sidney |
29 Eylül 9:30 | 7.lik maçı | Slovakya Cumhuriyeti | 64 - 57 | Polonya | Sidney Superdome, Sidney |
29 Eylül 11:30 | 5.lik maçı | Fransa | 71 - 59 | Rusya | Sidney Superdome, Sidney |
Kaynakça
- https://web.archive.org/web/20070612020125/http://www.la84foundation.org/5va/reports_frmst.htm
- http://www.sports-reference.com/olympics/summer/2000/BAS/mens-basketball.html 4 Temmuz 2011 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.